VOLEI | Înfrângere pe teren propriu pentru Unirea Dej

0
151

Echipa de volei masculin Unirea Dej a pierdut ieri pe teren propriu în faţa celor de la Știința Explorări Baia Mare cu scorul de 1-3.

Unirea: Vidovic 2p (ași), Tarța 23p (2 ași, 2 blocaje), Magdaș 5p (un blocaj), Coasă 12p (6 blocaje), Mihălescu 7p (2 blocaje), Suson 13p (4 ași), Kantor (libero). Au mai jucat: Curuia-Pop 6p (un blocaj), Săvan, B. Bartha. Antrenori: Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi.

Explorări: Răileanu 7p (4 ași, un blocaj), Imhoff 15p (un blocaj), Mocanu 7p (3 blocaje), Talpă 11p (4 blocaje), Nagy 3p (un blocaj), S. Dragomir 7p (un aş). Au mai jucat: Țuțea 12p (un blocaj), Crișan, Al Dragomir. Antrenori: Marius Boţea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Marius Lazăr și Ionuț Buciu. Observator FRV: Vasile Dusă (toți din Zalău). Evoluția scorului: – setul I 4-1, 6-6, 7-9, 8-13, 14-15, 17-16, 19-21, 22-25; – setul ÎI 3-5, 7-7, 12-8, 16-9, 19-10, 25-16; – setul III 3-2, 3-5, 4-8, 8-12, 13-18, 17-21, 21-22, 23-23, 23-25; – setul IV 3-4, 8-7, 10-12, 15-18, 17-23, 18-25. Deși au disputat un meci fără prea mare miză, cele două vechi rivale au furnizat o dispută interesantă, care a durat aproape două ore.

Orgoliul unor jucători, care au schimbat de-a lungul anilor cele două tabere, și-a pus și el amprenta asupra ambiției cu care s-a jucat această partidă. Dejenii au început bine meciul (4-1), dar băimărenii au egalat și au preluat conducerea (7-9), trei dintre punctele oaspeților fiind realizate de ridicătorul Dragoș Răileanu (un atac și doi ași). A urmat o nouă revenire a gazdelor (19-19), după care Explorări a revenit la cârma jocului și a câștigat setul cu 25-22.

După un început echilibrat (6-6), setul al doilea a fost la discreția echipei Unirea, care s-a impus clar cu 25-16. Setul 3 a avut o desfășurare palpiatantă. Băimărenii au condus în permanență la diferențe care păreau confortabile (8-12, 13-18 și 17-21). Dejenii nu au renunțat la luptă și au egalat (23-23), dar oaspeții au găsit resursele necesare pentru a câștiga setul cu 25-23, după atacurile reușite de Codrin Mocanu și Sorin Dragomir. Băimărenii au dominat destul de clar și setul patru, pe care l-au câștigat cu 25-18, și au obținut astfel o victorie surprinzătoare ce a confirmat, încă o dată, faptul că meciurile Baia Mare-Dej sunt deschise oricărui rezultat.

sursa: stiintaexplorari.ro