Breaking news:

Accident la Fundătura cu un camion și un autoturism înmatriculat în Maramureș (VIDEO)

Un accident rutier, în care a fost implicat un...

Peștii prostituatelor din Gara Dej, săltați de polițiști. Își duceau nevestele la ”produs”

Amplă acțiune în județele Cluj și Bistrița – Năsăud...

6 cetăţeni străini prinşi în situaţii ilegale în Cluj-Napoca

Polițiștii de imigrări din Cluj au depistat 6 cetățeni străini, cinci bărbați și o femeie, în situații ilegale.

Pe numele acestora au fost emise decizii de returnare, 4 fiind escortaţi până la punctul de trecere a frontierei de stat, iar doi au fost obligați să părăsească teritoriul României în cel mult 15 zile. Totodată, în cadrul activităților au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare totală de 2.100 de lei.

Poliţiştii Inspectoratului General pentru Imigrări – Serviciul pentru Imigrări Cluj au desfăşurat, în perioada 20 – 28 ianuarie a.c, mai multe controale și verificări cu forţe proprii, pentru combaterea şederii ilegale și a muncii nedeclarate a cetăţenilor străini, pe raza de competenţă.

Astfel, în cadrul activităţilor întreprinse, au fost depistaţi în situații ilegale 6 cetăţeni străini, o tânără din Maroc, 3 bărbați din Republica Moldova și 2 din S.U.A.

Dintre aceștia, 2 bărbați din Republica Moldova au fost depistați desfăşurând activităţi lucrative fără forme legale, respectiv fără a deţine aviz de muncă, iar cel de-al treilea a depășit zona de frontieră stabilită prin acordul care reglementează regimul juridic privind micul trafic la frontiera comună.

Tânără din Maroc a fost depistată fără drept de ședere, în urma verificărilor a reieșit faptul că aceasta a intrat ilegal în România, motiv pentru care polițiștii de imigrări au întocmit acte premergătoare pentru săvârșirea infracțiunii de trecere ilegală a frontierei de stat.

Cetățenii americani au intrat legal în țară, însă nu au părăsit teritoriul țării noastre la expirarea dreptului de ședere și nici nu au efectuat demersuri necesare pentru reglementarea situației juridice.

Ca urmare a celor constatate, poliţiştii de imigrări au emis pe numele cetățenilor străini decizii de returnare, 4 dintre aceștia fiind îndepărtați sub escortă în termen de 24 de ore, iar ceilalți au obligativitatea de a părăsi România în cel mult 15 zile. La ieșirea din țară pe numelor persoanelor îndepărtate sub escortă a fost instituită măsura nepermiterii intrării în țara noastră pentru perioade cuprinse între 6 luni și 5 ani.

Totodată, polițiștii de imigrări au aplicat cetățenilor străini  sancțiuni contravenționale cu amendă în valoare de 2.100 de lei

Recent

spot_img

Nu rata

Accident la Fundătura cu un camion și un autoturism înmatriculat în Maramureș (VIDEO)

Un accident rutier, în care a fost implicat un camion și un autoturism s-a produs joi, în jurul orei 16.15, în zona localității Fundătura...

Peștii prostituatelor din Gara Dej, săltați de polițiști. Își duceau nevestele la ”produs”

Amplă acțiune în județele Cluj și Bistrița – Năsăud într-un dosar ce vizează infracțiunea de proxenetism. Conform probatoriului, mai mulți bărbați își duceau nevestele...

Aproape două milioane de euro (în opt valute diferite) descoperite la Cristian Pomohaci, la percheziții

Peste 9 milioane de lei, în diferite valute, au fost ridicați de anchetatori în urma perchezițiilor efectuate miercuri la Cristian Pomohaci, potrivit unor sure...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.